16.05.10

על בנים ועל בנות

נושאים ספרי ילדים, ספרים, פנטזיה, תרגום בשעה 19:50 מאת אביגיל

כשקראתי ספרים בשנות ילדותי ונעוריי ליווה אותי תסכול שאני זוכרת עד היום. ילדוֹת קוראות עברית שגדלו בשנות ה-70 נאלצו להסתפק בגיבורות ספרותיות חיוורות, שרק לעיתים רחוקות היו מישהי שאפשר להזדהות איתה או לשאוף להיות כמוה. מרחב התמרון היה צר להפליא:

 • יכולת להיות נערה ויקטוריאנית, אסופית או סתם נערה ענייה שלא שפר מזלה עד שאדון טוב לב אך רע מזג גאל אותך מייסורייך – כלומר נשא אותך לאשה. מעולם לא הייתי מעדת האן מאבונלי, האסופית, נשים קטנות וחברותיהן. רק לפני שנה הרגשתי שיש לי מספיק סבלנות לקרוא את את ‘על גאווה ודעה קדומה’ וההמשך (המפתיע) כאן.
 • לחילופין יכולת להיות רות, תמר או יעל שכזאת: ארוכת צמה, זקופת גו ויפיפיה באופן שלא יסיח מדי את דעתו של הגיבור האמיתי, שההרפתקאות תמיד היו מנת חלקו בעוד שאת צפית בו מהצד.
 • או שיכולת להיות שרה או חנה: בעלת עיניים שחורות יוקדות, אופי חזק כפלדה ונטייה ביוגרפית עזה לעינויים.

מין הידועות בשוק הספרים הוא שבנות נהנות מספרים עם גיבור בן ומזדהות איתו (לא כל כך מפתיע בהתחשב באלטרנטיבה) ואילו בנים לא מזדהים עם גיבורות בנות ולא יקראו ספרים שבהם בת היא הגיבורה הראשית. הנה עוד סיבה מסחרית, צינית אולי, לכך שבספרים טובים רבים כל כך הגיבור הוא בן.

ההיצע העלוב הזה – של דמויות צדדיות, משניות – גם אם מרכזיות, פסיביות עד כאב דן אותי ואחרות להעביר את ילדותן בהזדהות עם גיבורים בנים. כבר כילדה הרגשתי שיש בזה משהו דפוק ולא הוגן. אולי שם נבטו ושגשגו זרעי התסכול הפמיניסטי.

יש לי מושג מעורפל למדי על מה שקורה היום בשוק ספרי הנוער, אבל לשמחתי דומה שהמצב השתפר. התחושה הזאת התחזקה לאחרונה כשתרגמתי ספר פנטזיה לנוער שבמרכזו פנימיית ערפדים. דווקא הגיבורה החצי ערפדית היא עצמאית, בעלת אופי – לאו דווקא נוח לבריות, תשוקות ושאיפות. החיים שלה, הצרות מחד והסיפוק מאידך, לא סובבים סביב גבר (ברור שיש גבר, טוב, ערפד, אין ספר נוער בלי רומנטיקה) והיא אדון לגורלה. זאת לא ספרות גדולה אבל יש בה מסר שחותר בחינניות תחת הדימוי הרווח מדי של נערה שברירית, רזה מדי ועסוקה בעיקר במראה שלה מכדי לצאת להרפתקאה או נניח להציל את העולם. אולי הגיע הזמן להפנות עורף לפיות העדינות ולנסיכות הענוגות, שלא סיפקו את הסחורה, ולהיישיר מבט אל אחיותיהן הערפדיות, אולי משם תצמח הישועה.

8 תגובות »

 1. מאת אורית ,

  17 בMay, 2010 בשעה 00:19

  אולי הגיע הזמן לספר משלך?
  🙂
  אני.

  [Reply]

 2. מאת קרייזי ,

  20 בMay, 2010 בשעה 01:52

  ניסיתי להזכר אם היתה לי גיבורה שהזדהיתי איתה, אבל כיוון שקראתי יותר מידי רומנים רומנטיים בגיל 12 והמון ספרים של מבוגרים זה בטח שרט אותי איכשהו. אבל דוקא משפט אחד אצלך דגדג אצלי את הנפש הפמיניסטית הלוחמת: היא אדון לגורלה? אדון דוקא?

  [Reply]

  אביגיל Reply:

  היי קרייזי,
  אני מסכימה שהשימוש באדון לגורלה הוא שימוש אומלל בהקשר הזה. חשבתי על זה בזמן כתיבת הפוסט והחלטתי לא ליפול למלכות הפוליטיקלי קורקטנס ולהשתמש בביטוי שמבטא בדיוק את מה שאני רוצה להגיד, גם על חשבון הצרימה הסמנטית. תחליפים הולמים יתקבלו בברכה.

  [Reply]

  קרייזי Reply:

  חייבים ביטוי קלישאתי?
  אבל בבקשה:
  היא אחראית לעולמה, עצמאית (כבר כתבת), סוללת את דרכה, ואולי אפילו אדונית לגורלה. זה לא בגלל הפוליטיקלי, זה בגלל שאני מנהלת ולא מנהל.

  [Reply]

 3. מאת יעל ,

  29 בJune, 2010 בשעה 15:33

  אני חושבת שאת המשפט שפותח את הפסקה השנייה אפשר לנסח מחדש: ‘מן ה”ידועות” בשוק הספרים’. כי ה”ידועה” הזו היא בעצם הנחת יסוד שמשום מה לא מפקפקים בנכונותה (מן הסתם כי בתרבות שלנו, כל מה שזכרי עדיין נחשב כ’ברירת מחדל’, ומה שנשי הוא כבר יוצא דופן…) – אבל הנה צצות מדי פעם דוגמאות שונות בעליל. למשל סדרת ‘חומריו האפלים’ של פולמן, שהגיבורה בה היא בת, ובכל זאת יש לה גם הרבה מעריצים ומזדהים בנים.
  שוק הספרים *חושב* שבנים לא יזדהו עם גיבורה בת. אולי אפילו שוק הספרים *רוצה* שבנים לא יזדהו עם גיבורה בת, אבל כאן כבר צריך להכניס כל מיני דברים על ההגמוניה והפטריארכיה וההטרונורמטיביות, אבל אין לי הרבה נסיון בזה אז אוותר.
  אבל שוק הספרים טועה. ילדים וילדות, קוראים וקוראות, יכולים להזדהות באותה מידה עם גיבור או עם גיבורה, כל עוד הכתיבה טובה, והעלילה מושכת, ויש עם מה להזדהות.

  [Reply]

  אביגיל Reply:

  ליירה גיבורת ‘חומריו האפלים’ היא באמת דמות נהדרת ודוגמה לכך שבת יכולה להיות גיבורת הרפתקאות שובת-לב, לא פחות מבן.
  לצערי אני לא מצליחה להיזכר בעוד גיבורה כזאת – אחת שמחזיקה ספר הרפתקאות, לא כל שכן סדרה, על כתפיה.

  [Reply]

  יעל Reply:

  אליס בארץ הפלאות?

  [Reply]

  שיר-דמע Reply:

  לוסי בנארניה של ק”ס לואיס, ובהמשך הסדרה – ג’יל (שהרבה יותר מוצלחת מיוסטס!).

  ובילבי כמובן.

  [Reply]

השארת תגובה